„LibreOffice“ - baigiamojo darbo klaida

Remigijus Jarmalavičius  •  2012 Birželio 4 d.

Mano baigiamasis darbas Vilniaus Kolegijoje eina į pabaigą. Ir nors dar ne viskas baigta, tačiau noriu ne pasiskųsti, bet perspėti, kad įrankius svarbiems rašomiesiems darbams pasirinktumėte labai pagalvoję. Rašant tokį darbą kaip baigiamasis labai svarbu taupyti laiką, nes jo švaistyti taisant programinės įrangos problemas tikrai nesinori.

Taigi su kuo teko susidurti man? Pasirinkau LibreOffice tik todėl, kad su Latex’u nedirbau daugiau nei pusantrų metų ir patingėjau jį prisiminti. Taigi, čia pirmoji mano klaida. Gerai nemokėdamas pačio LibreOffice redagavimo, visokius antraščių šriftus taisydavau pats, nors į baigiamojo darbo rašymo pabaigą sužinojau, kad galima redaguoti LibreOffice teksto formatavimų nuostatas (1 pav.). Taigi, klaida buvo nemokant vienos programinės įrangos naudoti kitą taip pat nemokant.

1 pav. LibreOffice formatavimų sąrašo langas.

Bet tai, kad neišsiaiškinau kaip galima buvo sutaupyti daug laiko - dar palyginus nieko. Vėliau prasidėjo „smagumai“.

Pirmiausia problema buvo automatinis turinys. Nors jis iš antraščių ir pasidarydavo, tačiau kartais turinyje pasitaikydavo tuščių eilučių (2 pav.). LibreOffice traktuodavo kad kažkur tekste yra tuščių antraščių. Taip ir būdavo, bet tokias eilutes išnaikinti man niekaip nepavyko. Ir jų atsirasdavo net neredaguojant tų vietų kur jos vėliau atsirasdavo.

2 pav. LibreOffice nekorektiškas turinio sudarymas.

Kita problema su turiniu buvo tai, kad kartais jį pergeneravus buvo rodomi netikslūs puslapių numeriai. Kartais parodydavo net daugiau jų negu būdavo iš tikrųjų.

Kita problema buvo ODT formatas, kurį naudojau, nors pasirodė, kad daugelis spausdinimo centrų tokių kaip Office 1 net neturėjo įrankių šiems failams atidaryti. Formatas DOCX kuris buvo pas mano kolegas, taip pat buvo problematiškas. Taigi, visada turėkite PDF variantą.

LibreOffice paveiksliukai tai dalykas per kurį labai stipriai nukentėjau kai neturėjau galimybės „pasiekti“ internetą. Taigi, jeigu Google susiradote paveiksliuką, paspaudėte „Kopijuoti paveiksliuką“ naršyklėje ir jį įdėjote į dokumentą, tai jis bus matomas dokumente tik tokiu atveju, jeigu yra internetas. Taigi, bėgi į vieną iš spausdinimo centrų, atidarai failą kurį nori spausdinti ir pamatai, kad neužsikrauna paveiksliukai (3 pav.), nes jie atvaizduojami interneto pagalba.

3 pav. LibreOffice paveiksliukai neužsikrauna be interneto.

Kita paveiksliukų bėda yra dydžių keitimas. Kartais mažinant tiesiog nieko nevyksta arba viskas taip susidarko, kad paveiksliukas iškrenta iš rėžių, atsiduria paskutiniame puslapyje ir prieš jį buvusių paveiksliukų numeracijos persiskaičiuoja.

Darbas su lentelėmis irgi dažnai būna problema. Kartais pradedant ką nors rašyti užsidėdavo pusjuodis šriftas. Tai labai erzindavo ir trukdydavo.

Nors su daugeliu šios programinės įrangos problemų susitvarkiau ir jau žinočiau kaip spręsti jas kitą kartą, bet kitam kartui rašant didelės apimties darbus (galbūt magistrinį) tikrai rinksiuosi tokį formatą kurį galima labiau valdyti - Latex. O jeigu tektų dirbti su LibreOffice, tai prieš pradedant rašyti susitvarkyčiau aprašytuose stiliuose formatavimus, paveiksliukus saugočiau kataloge kur randasi pats dokumentas ir stengčiausi nekeisti jų dydžių programos siūlomais įrankiais.


Jeigu patiko - pasidalink su kitais:
Twitter Facebook Google+

Parašyk komentarą