Apie CRON ir procesų rakinimą

2015 liepos 21 d. Atviras kodas 3 min. skaitymo

Ne kartą tekę į CRON rašyti tokias komandas, kurios turėtų pasivykdyti kas tam tikrą laiką, pavyzdžiui kas minutę ar kelias. Dideliuose projektuose šią bėdą lengva išspręsti išvis nenaudojant CRON - tiesiog „pabėgti“ į kokią nors užduočių eilės sistemą, kad ir RabbitMQ.

Tačiau jeigu tokios galimybės nėra, o procesą reikia vykdyti labai dažnai, teks išspręsti pasikartojančių procesų bėdą. Kad vienu metu du ar daugiau procesų nedarytų to paties darbo (tarkime nedubliuotų išvesties).

Laimei, daugumoje Linux distribucijų jau yra įrankių šiai bėdai išspręsti. Viena iš tokių komandų yra flock. Jeigu netyčia savo distribucijoje šios komandos neradote, įdiegti greičiausiai bus labai paprasta. Debian sistemose:

  apt-get install flock

Analizuosime praktinę užduotį kurią crontab -e aprašėme taip:

  * * * * * bash /kelias/iki/komandos.bash

Failo /kelias/iki/komandos.bash turinyje deklaruokime darbą kuris trunka daugiau nei vieną minutę, o paleidus jį kelis kartus - pridubliuotų duomenų. Pavyzdžiui:

  #!/bin/bash
  echo "Aš buvau pavykdytas." >> /tmp/eiga.log
  sleep 60
  cat /tmp/zurnalas.log >> /kelias/iki/pilno_zurnalo.log
  sleep 5
  rm /tmp/zurnalas.log

Progama nėra sudėtinga. Įsivaizduokime, kad failas /tmp/zurnalas.log yra pildomas taip dažnai, kad net nereikia tikrinti, ar jis tikrai egzistuoja. „Suseksime“, kiek kartų skriptas bus panaudotas failo /tmp/eiga.log turinio dėka. Jeigu paleisime skriptą tris kartus, turėtume pamatyti šiame faile tris eilutes „Aš buvau pavykdytas“.

Kokia „problema“ šiame skripte? Paleidus skriptą kas minutę atsitiktų taip, kad faile /kelias/iki/pilno_zurnalo.log gautume dubliuotą turinį. Išmėginkite patys!

Kad nuo to apsisaugotume apvilksime cron komandą aukščiau flock komanda:

  * * * * * flock -n /tmp/bash.lock -c "bash /kelias/iki/komandos.bash"

Komanda flock turi nemažai galimybių, tačiau tiesą pasakius, suprasti jos man išvestį yra labai sunku. Trumpai paaiškinsiu aukščiau panaudotus argumentus.

Pirmiausiai komandos formatas yra toks:

  flock [argumentai] /kelias/iki/uzrakto.lock -c "komanda su argumentais"

Mano pavyzdyje argumentas -n reiškia, kad programa nelauks kol užrakto failas bus atrakintas ir iškart bus nutraukta. Taigi, jeigu skriptas dar po minutės ir toliau bus vykdomas ir norės pasileisti skriptas antrą kartą, antrasis, patikrinęs, kad komanda yra užrakinta - nepasileis.

Praktinis pavyzdys:

  flock -n /tmp/testas.lock sleep 50 # pasileis ir vykdysis 50 sek.
  flock -n /tmp/testas.lock sleep 50 # pasileis ir tuoj pat išsijunks
  flock -n /tmp/testas.lock sleep 50 # pasileis ir tuoj pat išsijunks
  flock -n /tmp/testas.lock sleep 50 # [..]

Naudingas yra ir -w LAIKAS argumentas, kurio dėka galima liepti skriptui palaukti tam tikrą laiką sekundžių, kol bus atrakintas užraktas komandai pavykdyti. Pavyzdžiui cron eilutės atveju, kad neatsitiktų taip, jog pasivykdžius pirmam skriptui minutę ir keletą sekundžių nereikėtų laukti sekančios minutės pradžios. Tokiu atveju skriptas vykdytųsi nulinę minutę ir antrąją, iš viso per tris minutes pasivykdydamas maksimum tris kartus. Kad ta atkarpa būtų mažesnė, galima nustatyti kažką panašaus:

  * * * * * flock -w 30 /tmp/bash.lock -c "bash /kelias/iki/komandos.bash"

Bus laukiama užrakto failo net 30 sekundžių. Nenustatykite šio laiko per daug mažo, kad nebūtų programa paleidžiama dažniau nei reikia!

Kitame straipsnyje parodysiu kaip flock gali padėti apsaugoti kai kurias bash skriptų vietas su užraktu ir kaip veikia užrakinimo failas.