CRON komandų „debuginimas“

2015 rugsėjio 01 d. Atviras kodas 3 min. skaitymo

Kadangi jau ne kartą sulaukiau klausimų apie tai, kodėl viena ar kita komanda veikia ne taip, kaip tikėtasi, leidžiant per CRON, nusprendžiau, kad parašysiu straipsnį apie tai.

Pirmiausiai, tai komandos neveikti arba veikti ne taip kaip tikėtasi gali dėl labai daug priežasčių, sunku būtų ir išvardinti. Trumpai apie dažniausiai sutinkamas bėdas.

CRON programinės įrangos yra daug

Reikia nepamiršti, kad programa cron nėra kažkokia tai sisteminė programinė įranga kurią būtinai rasite vienodą visose operacinėse sistemose. Variacijų yra daug ir įvairių.

Jeigu paieškosite internete arba paleistumėte apt-cache search cron (Debian paremtose sistemose) pamatytumėte įvairiausią sąrašą programinės įrangos: anacron, cron, bcron ir t.t.

Taigi, jeigu migruojate su duomenimis ir cron įrašais į kitą serverį, įsitikinkite ar tikrai tą pačią programą naudojate.

Standartinis shell’as

Klaidų žurnaluose gaunate command not found? Taip yra todėl, kad greičiausiai testuodami naudojate modernų shellą, tokį kaip bash ar zsh ar kitą. O cron vykdomas pagal nutylėjimą su /bin/sh. O jis gali neturėti env kintamųjų pasiekti /usr/local/bin ir kitus katalogus kurių komandoms gali reikėti pavyzdžiui $PATH kintamojo.

Shell’ą pakeisti galite crontab -e įrašę viršuje:

SHELL=/bin/bash

Naudotojas ir kiti env kintamieji

Dažnai esu užtikęs, kad žmonės neradę sprendimo kaip viską paleisti arba kaip tvarkingai nustatyti priėjimo taisykles, cron įrašus kuria ant root naudotojo. Rekomenduočiau niekada to nedaryti. Visada praleiskite šiek tiek laiko, kad ir paprastas naudotojo prisijungimas be jokių sudo galėtų pavykdyti komandas kurių reikia.

Taip pat reikia nepamiršti, kad Jums komanda gali veikti dėl to, kad Jūsų env turi kažkokių kintamųjų kurie reikalingi programai. Toliau - apie tai, kaip identifikuoti šias bėdas.

Išsiaiškinkime dėl ko programa skundžiasi

Pirmiausiai ką reikia padaryti, tai nukreipti komandos visą išvestį (standartinę išvestį ir klaidų) į sisteminį pranešimų failą (logger komandos dėka):

* * * * * /kelias/iki/komandos 2>&1 | logger

Nuo dabar visą išvestį rasite arba syslog (dažniausiai tai /var/log/syslog) arba messages (dažniausiai tai /var/log/messages).

Pagal Pareto dėsnį: tai jau išspręs 80% bėdų. Tačiau ką daryti, kai pvz. bash komandos nutrūkimo priežastis neaiški?

Išsiaiškinkime kur nutrūko programa

Savo bash skripte reikėtų laikinai įjungti „debuginimo režimą“. Jį įjungsite į bash skripto viršų įrašę:

#!/bin/bash
set -x

Kadangi iš praėjusio patarimo viską jau siunčiame komandai logger, kurį žinutes surašo į klaidų failą, tai ten reikėtų žiūrėti ir dabar. Tiesa, tai turėtų būti laikinas sprendimas, kadangi klaidų žurnale matysite kiekvieną bash eilutę kuri buvo pavykdyta. O tai, gali būti daug išvesties.

Du patarimai žiopliems

Tik nereikia įsižeisti! Klaidų pridaro visi, o kartais jos tokios paprastos. Reikėtų pasitikrinti ar tikrai cron komandos paleidžiamos apskritai. Gal sumaišėte laikų sąlygas ir dėl to cron komanda bus pavykdyta kažkada vėliau. Taigi, pastebėkite cron žurnalą:

tail -f /var/log/cron

Taip pat internete rasite ne vieną online įrankį, kuris gali „išversti“ į žmogišką kalbą kada komandos bus paleidžiamos. Štai vienas iš tų įrankių.